تعویض روغن گیربکس

تعویض روغن گیربکس

تعویض روغن گیربکس یکی از رایج‌ترین خدماتی است که در مراکز تعمیر گیربکس تخصصی ارائه می‌شود، تعویض روغن گیربکس در خودروهای مختلف متفاوت است، زمان تعویض روغن گیربکس در کنار مواردی که در دفترچه راهنمای همراه گیربکس قید می‌شود به نوع کارکرد و میزان استفاده شما از گیربکس وابسته است.

تعمیر گیربکس اتوماتیک

چه زمانی روغن گیربکس و دیفرانسیل را تعویض کنیم؟

شما باید فواصل تعویض روغن دنده توصیه‌شده خودرو را دنبال کنید و به مشخصات توصیه‌شده برای روغن گیربکس معمولی یا اتوماتیک پایبند باشید. در صورت عدم وجود هرگونه نشانه، در نظر گرفته‌شده است که روغن گیربکس باید هر 100000 کیلومتر تعویض شود.

تعویض مایع گیربکس یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های تعمیر و نگهداری معمول بود، معمولاً هر 50000 مایل. بااین‌حال، این روزها، گیربکس در بسیاری از خودروها مملو از مایعاتی است که به گفته برخی خودروسازان، ممکن است تنها هر 150000 کیلومتر یا هرگز تعویض نشود. و بیشتر گیربکس‌های جدید آب‌بندی‌شده‌اند: آن‌ها میله‌ای ندارند که به مالکان اجازه می‌دهد به‌راحتی وضعیت یا سطح مایع را بررسی کنند.

بسته به خودروساز (و در بین وسایل نقلیه مختلف از یک سازنده) و نحوه رانندگی خودرو متفاوت است.

اگر زیاد رانندگی می‌کنید، بارهای سنگین را بارها می‌کشید یا یک تریلر را می‌کشید – همه این‌ها گرما و فشار بیشتری روی گیربکس ایجاد می‌کنند – باید مایع را بیشتر از زمانی که عمدتاً سبک انجام می‌دهید تعویض کنید. رانندگی در حومه یا بزرگراه.

سازندگان معمولاً این شرایط پراسترس را به‌عنوان رانندگی “شدید” توصیف می‌کنند:

جنرال موتور اغلب توصیه می‌کند که مایع را هر 45000 مایل در شرایط “شدید” تغییر دهید. بااین‌حال، برای رانندگی “عادی”، هیچ اشاره‌ای به تعویض مایع نشده است.

تویوتا توصیه می‌کند برای استفاده شدید هر 60000 مایل مایع را عوض کنید. در غیر این صورت، لازم نیست.

هوندا به گیربکس‌های اتوماتیک متغیر پیوسته (CVT) توصیه می‌کند که از Maintenance Minder در خودروهای خود پیروی کنند، که زمان و مسافت پیموده شده را کنترل می‌کند و در صورت نیاز به سرویس به راننده هشدار می‌دهد. اما اگر زیاد رانندگی در کوهستان یا بکسل انجام می‌دهید، هوندا توصیه می‌کند مایع را هر 25000 مایل تعویض کنید.

فاصله زمانی توصیه‌شده فورد برای رانندگی “عادی” 150000 کیلومتر است.

BMW می‌گوید هر 60000 کیلومتر روغن گیربکس باید بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

مرسدس بنز توصیه می‌کند تا هر 40000 کیلومتر روغن گیربکس تعویض شود

اگر گیربکس شما کند تعویض می‌کند یا از دنده خارج می‌شود، این نشانه‌هایی است که می‌تواند به مایع تازه نیاز داشته باشد، اگرچه ممکن است نشانه‌ای از مشکلات مکانیکی نیز باشد. مایع گیربکس تازه یک درمان معجزه‌آسا برای مشکلات فنی نیست، اما می‌تواند کیفیت تعویض دنده را بهبود بخشد و شانس انتقال را برای عمر طولانی و پربار افزایش دهد.

رنگ و مشخصات روغن گیربکس

روغن گیربکس معمولاً قرمز یا صورتی است اما می‌تواند در رنگ‌های دیگر نیز موجود باشد. همان‌طور که خراب می‌شود، تمایل به تیره شدن دارد. اگر قهوه‌ای یا سیاه است یا بوی سوختگی دارد باید تعویض شود. این‌ها همچنین می‌توانند نشانه‌هایی از مشکلات مکانیکی باشند، بنابراین تعویض روغن گیربکس و استفاده از روغن گیربکس تازه ممکن است مشکل گیربکس را برطرف نکند.

 

تخلیه روغن گیربکس

در مورد خودروی FWD به جعبه‌دنده و/یا دیفرانسیل خود خوب نگاه کنید و دریچه تخلیه گیربکس را پیدا کنید که دقیقاً شبیه دوشاخه روغن‌موتور است. برخی از گیربکس‌ها می‌توانند دوشاخه داشته باشند، یکی برای تخلیه، یکی برای پر کردن مجدد. یکی برای تخلیه گیربکس درواقع گیربکس پایینی است. خودروهای FWD هم گیربکس و هم دیفرانسیل را در یک‌زمان از دوشاخه روغن دیفرانسیل تخلیه خواهند کرد.
یک سطل زیر گیربکس قرار دهید و پیچ تخلیه را بازکنید و درعین‌حال مراقب باشید که روغن گیربکس روی شما پاشیده نشود.
بگذارید چند دقیقه آبکش شود

 

پر کردن گیربکس

واشر پلاگین تخلیه گیربکس را با یک واشر جدید تعویض کنید و دوشاخه را با دست خودروی گیربکس یا دیفرانسیل قرار دهید تا تماس حاصل شود.
اگر از کاسه‌نمد (واشر) مسی فشرده استفاده می‌کنید، دوشاخه گیربکس را سفت کنید تا درزگیر مسی فشرده شود، یعنی ضخامت آن 2/3 کاهش یابد.
اگر از مهروموم دوشاخه غیرقابل تراکم استفاده می‌کنید، فقط 3/4 دور آن را محکم کنید.

دوشاخه پر کردن گیربکس را که می‌تواند روشن باشد خارج کنید:

  • سمت گیربکس، بالای پلاگین تخلیه
  • در قسمت بالایی گیربکس

روغن گیربکس را با استفاده از یک قیف برای اولین مورد توضیح داده‌شده در بالا یا یک قیف طولانی با لوله شفاف برای شاخه‌های جانبی پرکنید.

به‌صورت زیر عمل کنید:

1- پلاگین پر کردن روغن گیربکس در بالا:
مقدار دقیق روغن دنده (مایع گیربکس) را همان‌طور که در دفترچه راهنمای خودروی خود ذکرشده است، اضافه کنید. از گیربکس و روغن دیفرانسیل توصیه‌شده استفاده کنید، اما تقریباً همه گیربکس‌های دستی به روغن دنده 75W90 یا 80W90 نیاز دارند که می‌تواند معدنی، نیمه مصنوعی یا مصنوعی مانند روغن‌موتور باشد.

​2- دوشاخه پر کردن روغن گیربکس جانبی:
مایع گیربکس راکمی اضافه کنید. کم‌کم تا زمانی که به دهانه پر کردن گیربکس برسد و شروع به جاری شدن کند.
اجازه دهید روغن اضافی گیربکس تخلیه شود تا به جریان قطره‌ای برسد، سپس دوشاخه را با یک مهروموم جدید دوباره نصب کنید.

 

چگونه گیربکس یا سیال گیربکس را تغییر دهیم؟

تعویض مایع گیربکس یا گیربکس کار ساده‌ای برای افراد متخصص است که تنها در چند دقیقه انجام می‌شود. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که از نوع صحیح روغن گیربکس برای وسیله نقلیه خود استفاده کنید. دفترچه راهنمای مالک خود را برای نوع توصیه‌شده مایع بررسی کنید و مراحل زیر را برای تعویض آن دنبال کنید.

  1. وسیله نقلیه خود را روی سطح صاف پارک کنید و ترمز را بگیرید.
  2. میله اندازه‌گیری گیربکس یا گیربکس را پیدا کنید. در اکثر وسایل نقلیه، این نزدیکی قسمت جلویی موتور در سمت راننده خواهد بود.
  3. میله را بردارید و یک قیف را در دهانه قرار دهید.
  4. مایع جدید را در آن بریزید تا به خط “پر” روی میکس برسد.
  5. میله را عوض کنید و قیف را پایین بیاورید.
  6. موتور را روشن کنید و بگذارید چند دقیقه کار کند.
  7. سطح مایع را دوباره بررسی کنید و در صورت لزوم مقدار بیشتری اضافه کنید.
  8. مایع مصرف‌شده را به‌درستی دور بریزید.

این مراحل را دنبال کنید و در کمترین زمان ممکن گیربکس یا مایع گیربکس تازه و تمیز خواهید داشت. حتماً دفترچه راهنمای مالک خود را برای نوع خاصی از مایع توصیه‌شده برای وسیله نقلیه خود بررسی کنید.

 

نمودار ظرفیت روغن گیربکس چیست؟

چند نمودار ظرفیت روغن گیربکس در اینترنت وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید میزان روغن موردنیاز گیربکس خود را دریابید. این راهنما به شما کمک می‌کند تا دقیق‌ترین نمودار ظرفیت روغن گیربکس را برای ماشین خود پیدا کنید.

وقتی صحبت از روغن گیربکس می‌شود، سه نوع اصلی وجود دارد – معدنی، مصنوعی و نیمه مصنوعی. روغن گیربکس معدنی ارزان‌ترین و رایج‌ترین نوع روغن گیربکس است. بااین‌حال، به‌اندازه روغن گیربکس مصنوعی یا نیمه مصنوعی دوام نمی‌آورد.

روغن گیربکس مصنوعی گران‌تر از روغن گیربکس معدنی است، اما ماندگاری بیشتری دارد و از گیربکس شما محافظت بهتری می‌کند. روغن گیربکس نیمه سنتتیک ترکیبی از روغن‌های معدنی و مصنوعی است و تعادل خوبی بین قیمت و عملکرد ارائه می‌دهد.

برای یافتن نمودار ظرفیت روغن گیربکس خودروی خود، باید مدل، مدل و سال خودروی خود را بدانید. معمولاً می‌توانید این اطلاعات را در دفترچه راهنمای مالک خود بیابید. هنگامی‌که این اطلاعات را به دست آوردید، می‌توانید نمودار ظرفیت روغن گیربکس را به‌صورت آنلاین جستجو کنید.

وقتی نمودار ظرفیت روغن گیربکس را پیدا کردید، مطمئن شوید که برای ماشین شما دقیق است. برخی از نمودارهای ظرفیت روغن گیربکس فقط برای نمانام‌ها و مدل‌های خاصی از خودروها دقیق هستند.

اگر نمی‌توانید نمودار دقیق ظرفیت روغن گیربکس را برای خودروی خود پیدا کنید، همیشه می‌توانید با متخصص گیربکس تماس بگیرید تا از شما راهنمایی بخواهید. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که گیربکس شما به چه مقدار روغن نیاز دارد.

 

چگونه بفهمیم روغن گیربکس کم است؟

اگر وسیله نقلیه شما دارای گیربکس دستی است، احتمالاً از اهمیت حفظ سطح مناسب روغن گیربکس آگاه هستید. اما چه اتفاقی می‌افتد که روغن شروع به کم شدن کند؟ چگونه می‌توانید بفهمید که روغن گیربکس شما رو به اتمام است و چه باید کرد؟

چندراه مختلف برای تشخیص اینکه روغن گیربکس شما رو به اتمام است وجود دارد. یکی از راه‌ها این است که به‌سادگی میله‌ای که در جعبه‌دنده قرار دارد را بررسی کنید. اگر سطح روغن زیرخط “کامل” روی میله باشد، باید روغن بیشتری اضافه کنید.

راه دیگر برای تشخیص اینکه روغن گیربکس شما رو به اتمام است، گوش دادن به صداهای غیرعادی است که از گیربکس می‌آید. برای مثال، اگر هنگام تعویض دنده صدای خراش را می‌شنوید، این نشانه آن است که سطح روغن پایین است و باید آن را پرکنید.

اگر مطمئن نیستید که روغن گیربکس شما رو به اتمام است یا نه، بهتر است همیشه احتیاط کنید و وسیله نقلیه خود را برای بررسی نزدیک مکانیک واجد شرایط ببرید. آن‌ها می‌توانند وضعیت را به‌درستی ارزیابی کنند و در صورت لزوم روغن را پر کنند.

به‌طور خلاصه، چندراه مختلف برای تشخیص اینکه روغن گیربکس شما رو به اتمام است وجود دارد. چک کردن نشانگر ساده‌ترین راه برای انجام آن است، اما می‌توانید به صداهای غیرعادی که از گیربکس می‌آیند نیز گوش دهید. اگر مطمئن نیستید، همیشه بهتر است وسیله نقلیه خود را برای معاینه نزدیک مکانیک واجد شرایط ببرید.

 

دِرَخش یا تخلیه مایع گیربکس؟

اگر تصمیم دارید مایع تازه تهیه کنید، باید بررسی کنید که آیا سازنده شستشوی مایع را توصیه می‌کند – بیرون راندن تمام مایع قدیمی با پمپ کردن مایع تازه – یا اینکه مایع باید تخلیه شود و دوباره پر شود. تخلیه معمولاً تمام مایع قدیمی را جمع نمی‌کند و گاهی اوقات کمتر از نصف می‌شود، اما برخی از تولیدکنندگان شستشوی برخی از گیربکس‌ها را توصیه نمی‌کنند.

علاوه بر این، بررسی کنید که آیا جعبه‌دنده پالایه‌هایی دارد که باید تمیز یا تعویض شوند. همچنین باید از مرکز تعمیر بپرسید که چه نوع مایعی را می‌خواهند در گیربکس شما بگذارند و آیا مطابق با الزامات سازنده است. انواع مختلفی از روغن‌های گیربکس اتوماتیک وجود دارد، اما تنها یکی مایع مناسب برای انتقال شما است. این نیز باید در دفترچه راهنمای مالک به‌تفصیل ذکر شود.

به‌طورکلی:

روغن گیربکس اتوماتیک لزوماً در شرایط استفاده عادی نیازی به بررسی ندارد. در شرایط سخت استفاده، تقریباً هر 90000 کیلومتر (60000 مایل) باید تعویض شود.

روغن گیربکس نقش مهمی درروان کاری اجزای گیربکس شما دارد و از سایش و پارگی قطعات جلوگیری می‌کند. همان‌طور که در میان قطعات به گردش درمی‌آید، می‌تواند خاک و بقایای فلزی را در طول زمان جمع کند. بنابراین، بررسی مایع گیربکس توسط یک مکانیک حرفه‌ای برای سیستم انتقال شما خوب است. برای اینکه بدانید چه زمانی باید مایع گیربکس خود را بررسی کنید، باید دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید، اما به‌طورکلی، در شرایط استفاده عادی نیازی به بررسی یا سرویس ندارد. بااین‌حال، در شرایط سخت استفاده، تقریباً هر 90000 کیلومتر (60000 مایل) باید تعویض شود.

فرآیند تعویض روغن گیربکس مانند تعویض روغن‌موتور است. بیایید نحوه تعویض گام‌به‌گام مایع گیربکس اتوماتیک را یاد بگیریم.

1) وسیله نقلیه خود را بالا ببرید تا دریچه تخلیه مایع گیربکس را در زیر ماشین خود قرار دهید.

2) یک ماهیتابه را زیر آن قرار دهید و بااحتیاط دریچه تخلیه را بازکنید تا مایع تخلیه شود.

3) با تخلیه مایع، پلاگین تخلیه را با آچار در جای خود قرار دهید.

 

4) برای پر کردن مایع گیربکس، دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید و مشخص می‌کند که از چه محصولی باید استفاده کنید.

5) برای دانستن مقدار صحیح مایعی که باید در آن بریزید، از یک بطری شفاف با اندازه‌گیری در کنار آن استفاده کنید تا بدانید چه مقدار مایع نیاز دارید.

6) مایع گیربکس خود را از طریق سوراخ میک آب پرکنید. از قیف استفاده کنید و مایع انتقال را اضافه کنید.

7) هنگامی‌که گیربکس پر شد، میله اندازه‌گیری را دوباره داخل آن قرار دهید.

8) وسیله نقلیه خود را روشن کنید و اجازه دهید موتور حدود چند دقیقه کار کند تا به دمای کارکرد مطلوب برسد.

9) هنگامی‌که مایع گیربکس گرم است، سطح مایع را با یک میله اندازه‌گیری بررسی کنید. بسته به نشانگر، نشانه‌ها می‌توانند متفاوت باشند، اما اگر نشان داد که مایع گیربکس کافی دارید، پس شما خوب هستید.

 

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس در تعمیرگاه گیربکس تعمیرگاه خودرو های آلمانی

کارشناسان ما در تعمیرگاه گیربکس تعمیرگاه خودرو های آلمانی روغن گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای مختلف را بررسی و در صورت نیاز با دستگاه جایگزین می‌کنند، استفاده از دستگاه سبب می‌شود تا در حین تعویض روغن گیربکس قدیمی به‌صورت کامل از گیربکس خارج‌شده و روغن جدید جایگزین آن شود این امر سبب می‌شود تا روغن جدید و قدیمی با همدیگر مخلوط نشوند و روغن جدید زودتر از موعد خراب و فاسد نشود.

در تعمیرگاه خودرو های آلمانی خدمات زیر برای انواع گیربکس‌های اتوماتیک به‌صورت تخصصی ارائه می‌شوند:

تعویض روغن گیربکس

تعویض واشر گیربکس

تعویض چرخ‌دنده‌های گیربکس

بررسی و سرویس کامل گیربکس

تعویض لوله‌ها انتقال گیربکس

رفع نشتی روغن گیربکس

تعمیر سیستم کامپیوتری گیربکس

کلیه خدمات با ضمانت‌نامه کتبی مهرشده مجموعه تعمیرگاه خودرو های آلمانی ارائه می‌شوند، در طی این مدت بدون هر نوع خرابی و یا مشکل در گیربکس خودروی شما توسط استادکاران مجموعه بررسی و رفع می‌شود. خودروبر رایگان و پشتیبانی بیست‌وچهارساعته بخش دیگری از خدمات مجموعه‌ی ما برای رفاه حال شما مشتریان گرامی هستند.

امتیاز 5 از 5

——————————————-

راه های ارتباطی با تعمیرگاه تخصصی خودروهای آلمانی

موبایل: ۰۹۱۲۵۶۳۶۸۶۰

اینستاگرام: germany_service_center@

کانال آپارات

کانال یوتوب 

——————————————-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *